Józef Szwed

1929/2006
Życie bogate muzyką - tym
sformułowaniem scharakteryzować
można biografię śląskiego kompozytora -
Józefa Szweda.

Muzyczne szlify zdobywał w katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej - Wydziały Pedagogiczny oraz Teorii i Kompozycji (kompozycja u prof. Bolesława Woytowicza). W okresie studiów współpracował jako pianista, aranżer i kompozytor z Orkiestrą rozrywkową rozgłośni katowickiej Jerzego Haralda.

Od 1956r. przez niemal dwadzieścia lat był korepetytorem, później dyrygentem w bytomskim teatrze operowym, gdzie prowadził wystawienia „Werthera”, „Don Carlosa”, „Parii”, „Poławiaczy pereł”, „Cyrulika sewilskiego”, ”Fontanny Bachczysaraju” oraz „Zemsty nietoperza”.

W latach 1969r./1994r. pedagog w macierzystej uczelni - początkowo na Wydziale Wychowania Muzycznego, później Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. W 1978r. powie-rzono mu prowadzenie Podyplomowego Studium dla Kapelmistrzów Orkiestr Dętych - celem powołania tej unikalnej w swym charakterze specjalizacji, było kształcenie wy-sokokwalifikowanej kadry przede wszystkim dla potrzeb ruchu amatorskiego.

Obok dydaktyki podjął - z początkiem lat 70.- współpracę z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr, gdzie przez kilka lat z ramienia Zarządu Głównego Związku spra-wował merytoryczną pieczę nad zespołami dętymi działającymi na terenie kraju. W następnych latach był członkiem Zarządu śląskiego Oddziału, gdzie zajmował się m.in. organizacją licznychz przedsięwzięć z udziałem zespołów dętych (Festiwale Muzyki Polskiej, Słowiańskiej, Orkiestr Górniczych). Za wieloletnią pracę społeczną na rzecz ruchu honorowany Nagrodą im. Stanisława Moniuszki, M. Wolskiego oraz odznaczeniami związkowymi.

W dorobku twórczym zawierają się formy muzyki kameralnej, symfonicznej, pieśni na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry symfonicznej, literatura chóralna, koncerty na fagot, trąbkę, puzon, dwuaktowe dzieło sceniczne „ Miłośnica królewska” oraz bogata literatura na orkiestrę dętą - m.in. 30 marszy, 7 uwertur, suita na wielką dętą, na instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, intrady, etiudy, okolicznościowe, taneczne oraz opracowania literatury sakralnej, symfonicznej.

Twórca muzyki do filmów K.Kutza „Ptaki ptakom”, A.Kidawy „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, oraz „Okrągły tydzień” ( kadry z udziałem orkiestry dętej).

Laureat konkursów - w 1967r. na Konkursie Młodych Kompozytorów im.Tadeusza Bairda - nagrodzony utwór „Gitariada” na czworo skrzypiec, gitarę i dwie wiolonczele, rok później wyróżnienie na V Wiośnie Opolskiej za „Scenkę baletową” na orkiestrę symfoniczną, harfę i fortepian; w 1968r. druga nagroda w konkursie na piosenkę o Wojewódzkim Parku Kultury za piosenkę „Tu kwitła w nas wiosna” do tekstu Jana Łukowskiego; wyróżnienia i nagrody na organizowanych w latach 70. „Sacrosongach”.

Członek stowarzyszeń i związków muzycznych w tym m.in. ZAIKS-u, ZAKR-u. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużonego Działacza Kultury, nagrodami Burmistrza miasta Tarnowskie Góry.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.