XII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych

im. Józefa Szweda

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, dla uczczenia pamięci zmarłego w 2006 roku tarnogórzanina, Józefa Szweda, wybitnego dyrygenta, pedagoga i kompozytora, od 2007 roku organizuje imprezę poświęconą jego twórczości.

Muzyka orkiestr dętych bardzo mocno wrosła w krajobraz kulturowy Śląska. Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda kultywuje tę ciekawą tradycję i przypomina, że mieszkaniec naszego miasta wniósł znaczący wkład w rozwój tej muzyki poprzez liczne i, co ważniejsze, bardzo popularne utwory jako kompozytor, dyrygent i nauczyciel, a także działacz muzyczny.

Kolejne edycje Festiwalu miały swoją specyfikę. Pierwszy otwierał tzw. marsz gwiaździsty na tarnogórskim rynku. W roku 2010 gościliśmy orkiestrę z francuskiego Mericourt - miasta partnerskiego Tarnowskich Gór, a w 2011 obchody 5. rocznicy śmierci patrona wzbogacił drugi dzień Festiwalu z koncertami w tutejszej szkole muzycznej, podczas którego jednym z solistów był prof. Stanisław Dziewior.

Statuetka Festiwalu Orkiestr Dętych

Pierwszej edycji Festiwalu towarzyszyła publikacja Dzieł Wybranych Józefa Szweda, a od 2012 roku, w związku z nagradzaniem wykonania wskazywanego corocznie obowiązkowego utworu patrona Festiwalu, ukazywać się będzie jego kompletne opracowanie - partytura oraz nuty rozpisane na poszczególne instrumenty. W ten sposób pragniemy upowszechniać dorobek kompozytorski Józefa Szweda.

Historia o srebrnej trąbce

Czytaj więcej...
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.